IMG_6051
IMG_6210
IMG_6214
IMG_6188
IMG_6179
IMG_6135
IMG_6117
IMG_6193
IMG_6096
IMG_6089
IMG_6121
IMG_6129
IMG_6203
IMG_6175
IMG_6139
IMG_6055
IMG_6114

Pamukkale travertenleri hakkında bilmeniz gerekenler

Pamukkale, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Sahip olduğu doğal güzellikleriyle ziyaretçileri kendisine hayran bırakan bölgede en çok travertenler ilgi çekiyor. Peki Pamukkale travertenleri nasıl oluşuyor? Pamukkale'ye nasıl gidilir? İşte cevapları...

Her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Pamukkale, sahip olduğu eşsiz görüntüsüyle ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. Dünyada benzeri çok az olan travertenleriyle ünlü Pamukkale, birçok konaklama merkezine de ev sahipliği yapmakta.

Peki Pamukkale'ye nasıl gidilir? Nerede kalınır? Pamukkale Travertenleri nasıl oluştu? İşte cevapları...

 

Pamukkale'ye nasıl gidilir?

Denizli merkezine 18 kilometre uzaklıkta Pamukkale ilçesinde bulunan traverten bölgesine ulaşım için birçok seçenek mevcut. Bunlardan birisi şehirlerarası otobüsleri kullanmak. Pek çok şehirden, Pamukkale'ye doğrudan sefer düzenlenmekte.

Pamukkale'ye özel araçla gelmek isteyenlerin Denizli'den sonra D585 yolundan kuzeye doğru gitmeleri gerekiyor. Yol boyunca Pamaukkale-Hierapolis tabelalarınıt akip etmeleri yeterli olacaktır. Ayrıca Denizli Çardak Havaalanı'na gelip buradan da Pamukkaleye ulaşmak mümkün. Bunun için havaalanında bulunan ve doğrudan Pamukkale'ye giden minibüsleri kullanabilirsiniz. 

Ayrıca Pamukkale'ye İstanbul - Denizli trenini kullanarak 12 saatlik bir yolculukla ulaşmak mümkün.

 

Pamukkale Travertenleri nasıl oluştu?

Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır.

Pamukkale termal kaynağı, bölgesel potansiyel içindeki bir ünitedir. Kaynak, antik dönemlerden beri kullanılmaktadır. Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 m.lik kısmi çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 m. yol kat etmektedir.

 

Pamukkale Termal antik havuzun faydaları nelerdir?

Cildini gençleştirmek, cilt yaralarını iyileştirmek isteyenler, 36 derece su sıcaklığına sahip antik havuzda şifa arıyor. Termal antik havuza girişin kişi başına 30 TL.

 

Sağlık turizminde artış haberini okumak için tıklayın

 

Pamukkale'de nerede kalınır?

Pamukkale sahip olduğu doğal güzellikleri nedeniyle binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden bölgede çok sayıda konaklama yeri mevcut. Birçok otel ve pansiyon bölgede bulunmakta. Özellikle Pamukkale ilçe merkezi ve Karahayıt bölgelerinde konumlanan oteller, travertenlere yakın mesafede yer alıyor. 

Pamukkale'deki konaklama yerleri nispeten daha uygun fiyatlara sahip. İlçeye 7 kilometre uzaklıktaki Karahayıt'ta ise daha lüks oteller bulunuyor. Dolayısıyla da fiyatları daha yüksek.

 

Pamukkale turistik gezi biletleri nasıl alınır?

Zamandan ve paradan tasarruf etmek için Pamukkale geziniz öncesi biletleri internet üzerinden almanız daha iyi olacaktır.

 

Pamukkale'de ne yenir?

Pamukkale'de Denizli'ye ait yöresel tatları tatmak mümkün. Et ve sebze ağırlıklı bir mutfağa sahip olan Pamukkale'de, keşkek, buldan kapaması, güveçte mantar, ayran ufaklaması, kuzu kapama,  un çorbası ve et kapama gibi yemekleri tadabilirsiniz.