indir
IMG_6760
IMG_6755
IMG_6743
IMG_6732
IMG_6719
IMG_6729
IMG_6802

“Güneşin Bile Üşüdüğü Şehir”

Türkiye’nin en yüksek il merkezi olan Kars, doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum Kars bölümünde yer alıyor. Türkiye’nin en kuzeydoğusunda bulunan Kars, aynı zamanda Ermenistan’la sınır şehri konumunda. Türkiye’nin Orta Asya’ya açılan kapısı olan Kars, merkezde bulunan Kafkas Üniversitesi'nin açılması ile hızla gelişmeye başlayıp bir öğrenci şehri haline gelmiş. Merkezin 6 kiolmetre dışında bulunan havalimanı ve 2004 yılında açılan Azerbaycan Konsolosluğu bölgeye hareket katmış.

Kars şehrine indiğinizde belki de dağlık, yüksek alanlar arıyor gözleriniz. Fakat hiç öyle değil. Etrafı sapsarı geniş düzlüklerle kaplı. Orman, yeşillik görmek zor. Bitki örtüsü de bozkır zaten. Hava, bu şehre Ağustos ayında bile gelirseniz üstünüze muhakkak kalın bir şeyler alın. Çünkü genellikle serin ve yağışlı. Karasal iklimin hakim olduğu şehirde kışlar da çok soğuk geçiyor. Karla kaplı gün sayısı ortalama 120 gün. Eksi 39 derece gibi sıcaklıkları gören Kars halkı bu şehre ‘‘Güneşin bile üşüdüğü şehir’’ diyorlar. Ama ilkbaharda açan kardelenler ve düğün çiçekleri görülmeye değer.

Tarihin çok eski devirlerine dayanan kent, adını Gürcüce “kapı kenti” anlamına gelen ‘‘Kariskalaki’’ kelimesinden aldığı söylenmekte.

Kars kış turizmi için çok tercih edilen bir şehir. Kars’ta bulunan Sarıkamış, Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri. Dünyanın en büyük kar pistlerinden birine sahip. Ayrıca Sarıkamış’ı özel kılan en önemli şey Sarıkamış’tan başka sadece Alpler’de bulunan kristal kar burada bulunmakta. Çığ tehlikesi bulunmayan pistlerin etrafı sarı çam ormanlarıyla çevrili olduğu için rüzgardan da korunuyor.

En bilindik yapılabilecek aktivite sezonunda kayak sporu. Kayak dışında göller ve şelaleler etrafında trekking yapabilirsiniz.

Kars’a geldiğinizde, sokakları buram buram kaşar kokan Kars sokaklarından anlayabileceğiniz gibi sevdiklerinize kaşar peyniri götürebilirsiniz. Her caddede mutlaka kaşar ve bal şarküterisi bulunuyor. Çeşitleri de oldukça fazla. Kars’ın meşhur balından da deneyip almanızı öneririz. Bunların dışında Kars yöresine özgü satan hediyelik eşyacılar da bulunmakta. Dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz.