• Hasan Çelikkol / Şiir

ZAMANA KARŞI ÜÇ SAAT


Zamana Karşı Üç Saat

Tahir Yağdı’ya (*)

hatırladım, düşlerin faydası yoktu

okyanuslar çekiyordu beni, içimde deli özlem

ihtimal ki zamansız gidecektim bırakıp her şeyi

aşk acısı değilmiş meğer kalbimdeki

zeytinler dökülmez herhalde bu mevsim

dediğimi anımsar gibiyim giderken derin uykuya

unuttuğum sırlar da olabilir o an göğsümde kor alev

kumlara gömmüştüm tüm gerçeği

koca bir üç saat, nasıl geçti, ne oldu bilmiyorum

grapon kağıtlara sarmışlardı beni, yosun kokulu, yeşil unutmadan rüzgara yakalandığımı da söylemeliyim

en rüzgarsız yerde öylece bırakmışım kendimi

sonra uyandım, buz gibi saklı yer

çoğaldığımı fark ettim bir solukta

neden mi, balonların rengini unutmamıştım

usta eller koca bir umut işlenmişti kalbime

(*) "Prof.Dr. Tahir Yağdı, 1966 tarihinde Aydın’ın Koçarlı ilçesinde doğdu. İlkokulu 1972-1977 yılları arasında değişik okullarda, ortaokulu 1977-1980 yılları arasında İzmir Güzelyalı Ortaokulunda okudu. Liseyi 1980-1983 yılları arasında İzmir Atatürk Lisesinde tamamladı. 1983 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. 1989 tarihinde mezun olarak tıp doktoru ünvanını aldı.

Ekim 1989 ile Kasım 1991 tarihleri arasında Diyarbakır ili, Ergani ilçesi, Kesentaş köyü sağlık ocağında mecburi hizmetimi tamamladı. Eylül 1991 TUS sınavında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi kliniğinde ihtisas hakkı kazanarak Kasım 1991 tarihinde uzmanlık öğrencisi olarak çalışmaya başladı. Şubat 1998 tarihinde uzmanlık sınavına girerek Kalp-Damar cerrahı ünvanı aldı. Aynı yıl Üniversitede başlatılan Kalp Transplantasyonu programında aktif rol aldı. Kasım 2000 tarihinde aynı klinikte Yardımcı Doçent ünvanı aldı. Ekim 2002 ile Nisan 2003 tarihleri arasında İngiltere’deki Cambridge University - Papworth Hospital’de Kalp ve Akciğer Transplantasyonu ile yapay kalp konusunda araştırma ve öğretim faaliyetlerinde bulundu. 2003 yılında ülkemizde Aort Cerrahisi konusunda yazılmış en kapsamlı kitaplardan olan “Aort Cerrahisi” kitabının editörlüğünü yaptı. Nisan 2004 tarihinde doçentlik sınavını kazandı. Erişkin Kalp Cerrahisi, Aort Cerrahisi, Periferik Vasküler Cerrahi yanında Kalp ve Akciğer Transplantasyonu alanında çalışmalarda bulunmaktadır. Bugün itibarı ile Türkiye’nin en önde gelen merkezi konumundaki Kalp Damar Cerrahisi bölümünde 1998 yılında kalp nakli programının ve 2007 yılında Kalp Destek Cihazları programının başlatılmasında ve uygulamasında aktif olarak yer aldı.

2011 yılında profesör unvanı aldı. Kasım 2011- Kasım 2014 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevi yapmıştır.

Prof. Dr. Tahir Yağdı, Uluslararası ve ulusal saygın tıp dergilerinde yayımlanmış 200’e yakın bilimsel makalesi, 1 kitapta editörlüğü, 20’nin üzerinde kitapta bölüm yazarlığı, katıldığı 140’ın üzerindeki bilimsel toplantı, sempozyum ve kongrelerde sunulmuş 360’ın üzerinde bildirisi, 60’ın üzerinde verdiği konferans mevcuttur. Yazdığı makalelere 1000’in üzerinde atıf almıştır. Uluslararası ve ulusal çok sayıda kongrenin düzenlenmesinde görev almıştır. Kalp Damar Cerrahisi alanında Türkiye ve Dünya’da 40’a yakın ilk’e imza atmıştır.

İyi derecede İngilizce bilmektedir. Tahir Yağdı, Türkiye'nin ilk F4E Phantom Silah Sistem Subayı Pilot Hatice Yağdı ile evli olup, üç çocuk babasıdır.”- Gazete Haber 4

1/4
Search By Tags
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
Follow Us